Sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, te regulatorni okvir za kriptoimovinu

Tečaj
26.11.2024.
online
09:30 - 14:30 (uz registraciju 09:10-09:30)

Detalji

  • Početak: 26.11.2024.
  • Cijena: 160,00 EUR + PDV
  • Popusti: - 10% na 3 i više prijavljenih iz istog društva - 20 % popusta studentima i nezaposlenima
  • Predavači: Kovač Klemar Tatjana Vukić Perak Morana

Kontakt:

Prijava na seminar:

Cilj

Jedan od ciljeva ovog seminara je razumjeti rizike koji proizlaze iz suradnje s klijentima iz visokorizičnih trećih država. Visokorizične treće države su navedene na listi koju objavljuje Delegiranim aktom Europska Komisija, s obrazloženjem razloga zbog kojih su listirane. Nakon svake plenarne sjednice i FATF na svojim stranicama objavljuje listu jurisdikcija pod pojačanim praćenjem. Jurisdikcije na tim listama predstavljaju percepciju povećanog rizika za cjelokupno financijsko poslovanje. Zbog čega se i naša zemlja našla u tom društvu i što danas Republika Hrvatska čini u odnosu na Moneyval i FATF kako bi dokazala svoju usklađenost sa svjetskim standardima?

Cilj ovog seminara je polaznike upoznati i s osnovnim obvezama u području sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma te nastavno kroz najnovija ažuriranja Smjernica o faktorima rizika koje je donijela European Banking Association (EBA). Smjernice su u Republici Hrvatskoj primjenjive kroz posebne odluke ili pravilnike nadzornih tijela ili se na njihovu primjenu izravno upućuje. Važno je razumjeti rizike te prilagoditi i uskladiti vlastite procjene rizika sa smjernicama.

Osvrnut ćemo se i na novu Uredbu (EU) 2023/1113 o informacijama koje se prilažu prijenosima novčanih sredstava i određene kriptoimovine i o izmjeni Direktive (EU) 2015/849, koja će biti u izravnoj primjeni u našoj zemlji od kraja ove godine.

Za lakše razumijevanje važnosti sprječavanja pranja novca daju se primjeri pranja novca povezani s raznim predikatnim kaznenim djelima, koji su evidentirani i procesuirani u našoj zemlji.

Za kriptoimovinu potrebno je upoznati regulativu u cijelosti, pratiti regulativu za izdavatelje i za pružatelje usluga, stoga ovaj seminar obrađuje sve navedene teme.

 

Ciljna skupina

Edukacija je namijenjena osobama koje su zadužene s motrišta sprječavanja pranja novca provoditi propisane mjere i postupke te razumjeti širi kontekst. Program je namijenjen i svima drugima koji žele proširiti svoje znanje i povezivati ga s područjima svoje ekspertize, a vezano uz sprječavanje pranja novca uopće, i kod kriptoimovine.

 

Program

  • Visokorizične treće države i recentne aktivnosti koje provodi Republika Hrvatska

 

  • Naglasci iz EBA smjernice o čimbenicima rizika od PN/FT te njeno ažuriranje u dijelu koji se odnosi na :
    • Neprofitne organizacije
    • Pružatelje usluga povezanih s kriptoimovinom

 

  • Uredba (EU) 2023/1113 o informacijama koje se prilažu prijenosima novčanih sredstava i određene kriptoimovine i o izmjeni Direktive (EU) 2015/849

 

  • Primjeri pranja novca povezani s raznim predikatnim kaznenim djelima

 

  • Pregled regulatornog okvira za kriptoimovinu
    • Općeniti pregled primjenjivog pravnog okvira
    • MiCA – predmet regulacije pravila za izdavatelje i pružatelje usluga, implikacije
Prijava na seminar