U sklopu dodjele Nagrada Zagrebačke burze dodjeljuje se i Nagrada Akademije Zagrebačke burze za doprinos edukaciji o tržištu kapitala.
Do sada su laureati nagrade Akademije bili pojedinci, organizacije i udruge poput Ekonomske klinike, Financijskog kluba Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, eStudenta, matematičara Tonija Miluna, ekonomista Velimira Šonje i drugih koji su svojim naporima uspjeli popularizirati financijska znanja te ih učiniti dostupnima širem krugu pojedinaca.
Ove godine nagrađena je Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar. Nagradu je uručila voditeljica Akademije Melita Marčeta, a preuzeo ju je ravnatelj Vladimir Štefanec, prof., uz riječi: Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar desetljećima je predvodnik mnoštva inovativnih ideja koje uspješno implementira u nastavni proces i na taj način podiže kvalitetu nastave i čini ju zanimljivijom. Škola je predvodnik mnogih inovacija u obrazovanju koji sežu izvan klasične učioničke nastave i trudimo se biti „drugačija“ škola te što kvalitetnije pripremati učenike za tržište rada. Kvalitetnim i kreativnim radom sadašnjih i bivših nastavnika te velikim doprinosom i samih učenika, škola je stekla visoku razinu prepoznatljivosti na razini čitave Hrvatske te smatram da je ova nagrada potvrda kvalitetnog rada te poticaj za nove uspjehe.
Odbor za Nagrade Zagrebačke burze obrazložio je ovu nagradu kako slijedi:
“Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar utemeljena je 1955. godine te danas broji više od 300 učenika koji se obrazuju za zanimanja ekonomista i upravnog referenta.
Škola je bila pionir u mnoštvu aktivnosti poput uvođenja u obrazovni sustav predmeta vježbeničkih tvrtki, organizacije Sajmova vježbeničkih tvrtki, projekata poput Dana slobodne nastave, fakultativnog predmeta „Izrada projektnih prijedloga za nacionalne i EU projekte“, organizacije prvih međužupanijskih i medunarodnih sajmova vježbeničkih tvrtki, projekata poput Dana slobodne nastave, suradnje s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu, Veleučilištem u Bjelovaru i Sveučilištem Algebra te izradom aplikacija za vježbeničke tvrtke i kompjutorsku daktilografiju.
Ono što je specifično za ovu školu jest kontinuitet i vrlo rano prepoznavanje potreba tržišta i nužnosti praktičnosti u ekonomskom obrazovanju: još 1996. podnijeli su zahtjev za uvođenje izbornog predmeta Gospodarski praktikum, da bi on danas bio redovan predmet u obrazovanju budućih ekonomista.
Među prvima iskoristili su predpristupne fondove EU te za izradu unaprijeđenog kurikuluma za vježbeničke tvrtke i povećanje broja strukovnih škola koje taj predmet imaju dobili gotovo 200.000 EUR, ali ne samo to: škola već nekoliko godina ima fakultativni predmet usmjeren izradi projektnih prijedloga za nacionalne i EU projekte.
Među prvima su počeli organizirati sajmove vježbeničkih tvrtki, kojih je do sad održano već 16 uz međunarodno sudjelovanje.
Prve Dane slobodne nastave organizirali su još davne 1993., omogućivši učenicima predavanja istaknutih stručnjaka iz područja ekonomije, znanosti i kulture kako bi im ponudili i drugačije načine stjecanja znanja. U ovoj školskoj godini održani su 29. takvi Dani slobodne nastave sa 17 predavača od kojih je polovica iz područja ekonomije.
S Veleučilištem u Bjelovaru ostvarili su suradnju koja je rezultirala izradom aplikacije za vježbeničke tvrtke, besplatno dostupne svim srednjim školama u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, koju koristi već 150 takvih tvrtki iz 25 škola.
Kroz suradnju sa Sveučilištem Algebra i s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu dodatno educiraju nastavno osoblje i učenike o aktualnim ekonomskim i srodnim temama.
Već više od desetljeća kroz projekt „Poduzetničke priče“ neposredno povezuju učenike i poduzetnike motivirajući mlade za poduzetništvo.
Godine 2023. škola je postala ambasador Europskog parlamenta, a učenici redovito osvajaju brojne nagrade na domaćim i međunarodnim natjecanjima, spomenimo nagrade na nacionalnom natjecanju Poslovni izazov, regionalnom WorldSkills Croatia u disciplini poduzetništvo te nedavno priznanje „Najinovativnija škola Hrvatske“ u konkurenciji više od 40 škola.
Trebamo više kvalitetnih kompanija koje će jednoga dana biti kandidati za izlazak na Burzu. Aktivno potičući poduzetnički duh kroz razvoj akademskih, ali i praktičnih vještina svojih učenika, Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar kreira uvjete za stvaranje upravo takvih kompanija.
Znamo koliko je važno da financijska i šira ekonomska i poduzetnička pismenost bude dio školovanja, ali i koliko je teško kod učenika uspostaviti i zadržati interes za teme koje izlaze iz najužeg okvira kurikuluma.
Stoga pozdravljamo interes i nastavničkog kadra i samih učenika za ove životno važne teme koje su u našim školskim programima daleko podzastupljene. U tom smislu veliko nam je zadovoljstvo objaviti da je ovogodišnji dobitnik Nagrade Akademije Zagrebačke burze Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar.”